Tüketicilere farklı kredi imkanları tanıyan bankalar kendi aralarında rekabet yaratmaktadır. Bu rekabet ortamından faydalanmak isteyen müşterilere kefilsiz kredi ya da cepten nakit kredi gibi fırsatlar verilmektedir. Bankların risk oranları belirlendikten sonra ödeme gücünüze göre kredi hesaplaması yapmak ileri ki dönemlerde sizleri sıkıntıya sokmaz. Günlük hayatımızda çok fazla kullanılan kredi kartının borçları yine kredi çekerek kapatmaya çalışılmaktadır. Ödeme gücü düşük olan müşteriler zaman aylık ödemelerini düzenli yapamadıklarında bankalardan düşük kredi notu alılar.

Düşük kredi notunuz olsa dahi bazı bankalar yeniden kredi verebilir. Ancak bankaların kara listesinde bulunmak uzun bir süre kredi çekememe durumuna neden olur. Sicili bozuk olan kişiler 4-5 ay süre düzenli olarak kredi kartı kullanıp aylık ödemelerini düzenli bir şekilde yaptığı takdirde kredi notunu yükseltebilir. Hem geçmiş dönemlere ait birden fazla kredi borcu olan hem de düzenli ödeme gerçekleştirmeyen bazı kişiler bankaların kara listesine alınmaktadır. Müşterilere 5 yıl boyunca kredi çekememe cezası olarak bilinen kara listedeki kişiler de bazı koşulları yerine getirdiği takdirde kredi kullanabilmektedir.

Kara Listede Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir?

Özellikle diğer bankalara göre daha az sayıda müşterisi olan bankalar aylık kredi kotasını doldurabilmek için kara listede olan ya da sicili bozuk olan kişilere ekstra bir kredi seçeneği sunar. Ayrıca yeni açılmış bankalar daha fazla müşteri kazanmak ve rekabet ortamına uyum sağlayabilmek için kredi verebilir. Kara listede olan tüccar, esnaf ve iş adamlarının bir kereliğe mahsus olmak üzere faydalanabilmesi amacıyla devlet bazı kişileri kara listeden çıkarmaktadır. Arada bir de olsa ödemelerini düzenli yapan kişiler sicil affından faydalanarak yeniden kredi çekip borçlarını kapatabilirler.

Kara Listede Olanların Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası, Halkbank, Odeabank, Denizbank ve Akbank gibi bazı bankalar kredi sicili düşük olanlara kredi fırsatı tanımaktadır. Ancak kara listede olmak banklardan 5 yıl süre için hiç kredi çekememeye sebep olmaktadır. Bu durumda bankalardan kredi alabilmek için mutlaka borcun tamamı temizlenmeli ya da bankalara kefil ve tapu gibi teminat verilmelidir.