“Kredi ön onayı”; bankaların başvurduğunuz kredi türüne, miktarına ve belirttiğiniz gelir düzeyine göre sizlere verdikleri olumlu ya da olumsuz yanıtlardır. Günümüzde internet ve telefon bankacılığının da sıkça kullanılmasıyla birlikte insanlar banka şubelerine gitmeden istedikleri kredi miktarlarını alıp alamayacaklarını evlerinden öğrenme olanağı bulmuşlardır.

Banka sizin verdiğiniz bilgilere göre (maaş, ek gelir, evinizin kira ya da kendinizin olması vb.) başvurunuzu reddedecek veya gelir belgenizi size en yakın şubeye getirmenizi isteyerek değerlendirmeleri genişletecektir. Verdiğiniz bilgilerin yanı sıra borç ödeme düzeniniz, merkez bankasının kara listesinde olup olmadığınız, hesaplarınızda yaşanan para akışları, şu anki ve eski borç detaylarınız ön onay için belirleyici etkenlerdir. Banka reklamları bu günlerde sık sık “ön onaylı kredi” ile krediniz hemen cepte’ imajı çizerek her kredi başvurusunun onaylanıp paranın çok kısa bir sürede hesabınızda olduğu algısını yaratmaktadır.

Ancak ön onaylı krediniz olumlu yanıt almış olsa dahi bankanız size kredi vermeyebilir. Başvuru yaptığınız şube hakkınızda kredi kayıt bürosundan detaylı bir araştırma yapacaktır. Daha önce ön onaylı krediye başvururken belirttiğiniz maaş gelir miktarınızın belgelenmesini isteyeceklerdir. Gerek görürlerse üzerinize kayıtlı taşınmaz ya da motorlu taşıtların tapu, ruhsat gibi sizin olduğunu kanıtlayan evrakları sunmanızı talep edeceklerdir.


Not: “Tüm Bankalar ön onaylı kredi vermektedir.”


 

Kısacası banka çalışanları her ne kadar sizin kredi çekmek istediğiniz kadar onlar da size kredi vermek isteseler de bu durum her zaman olumlu sonuçlanmamaktadır. Ancak gelir düzeyiniz kredi tutarının aylık vadelerini ödeyebilecek durumdaysa (aylık gelirinizin kredi vadesinin 2 katından fazla olmalıdır), başvuru yaptığınız ya da diğer çalıştığınız bankalar ile daha öncesinde kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı vb. konularda ödeme aksatma ve kara listeye alınma sorunu yaşamadıysanız kredinizin şubeden de olumlu sonuçlanma olasılığı yüksektir.

Eğer kredi ön onayında bile olumlu dönüş almamış; ‘kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilmiştir’ yanıtı ile karşılaştıysanız öncelikle varsa mevcutta bulunan borçlarınızı ödemeli ya da yapılandırma yoluna giderek kredi notunuzu yükseltmelisiniz. Kredi notunuz takip edebileceğiniz platformlardan değerlendirerek puan durumunuza göre kredi başvurusu yapmak da sizin için onay alıp alamayacağınız konusunda bir fikir oluşturacaktır.