Acil nakit para ihtiyacını gidermenin çoğu zaman en kolay yolu bankadan kredi çekmektir. Ancak kredi çekmek için bankaların istediği şartları da yerine getirmek de oldukça önemlidir. Başka türlü kendi adınızı kullanarak bankalardan kredi alamazsınız. Öncelikli sahip olmanız gereken özellik düzenli aralıklarla yatan bir sigortaya sahip olmanız. Bu şartı gerçekleştirmediğiniz takdirde kredi çekmeniz oldukça zor. Diğer ve önemli şartlardan biri de kredi notunuzun yüksek olması. Bankalar ilk olarak bunu araştırıyor ve kredi notunuza göre size kredi çıkartabiliyor.

Bu notun tanımı kişinin daha önce bankalardan aldığı herhangi bir kredinin veya kullandığı bir kredi kartının taksit ve ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi ve kayıt altına alınması olarak yapılabilir. Bu kayıtlar sayesinde bankalar kredi isteyen kişinin ödeme yapıp yapmayacağına dair bir fikir sahibi olur ve bunun öngörüsünü yapabilir.

Kredi notunu yükseltmek biraz zaman alır ancak çok zor değildir. Öncelikle eğitim durumunuz, gelir durumunuz, çalışma şekliniz, iş deneyimleriniz, medeni durumunuz gibi pek çok nokta kredi notunuzun belirlenmesinde bir kriter olarak alınır. Bunun yanında kullandığınız kredi kartınız varsa ve ödeme tutarlarını zamanında ve düzenli olarak yatırdıysanız kredi notunuz da otomatik olarak yüksek olacaktır. Aynı şekilde kredi çektiyseniz ve ödemelerini düzenli olarak yaptıysanız bu da kredi notunuzu son derece olumlu etkiler.

Eğer daha önce kredi aldıysanız ve ödemeleriniz hala devam ediyorsa, ödemelerinizi yaparken taksit gününü gelmeden bir hafta önce ve tam olarak tutarında yapmanız sizin yararınıza olacak ve kredi notunuzun artmasına katkı sağlayacaktır. Eğer kredi başvurusu yapmadan önce kullandığınız bir kredi kartı varsa bütün borcu tek seferde kapatmak da kredi notunuzu yükseltebilir. Verilen kredi notları onun geçerli olduğu süre içinde değişmez ancak bankadan bankaya kredi notlarının sınırları ve hangi nota kredi verilip verilmeyeceği değişebilir.

Bu nedenle bir bankanın onaylamadığı kredi isteğini başka bir banka kendi hesaplarına göre onaylayabilir. Bu nedenle birden çok yere başvurmak gerekir. Bazı bankaların son zamanlarda yaptığı kampanyalarla kredi verme olanakları artış göstermiştir.