Gelir testi kelime anlamı olarak; SGK primlerinizin kim tarafından ödeneceğini belirlemek adı altında yapılan temel uygulama niteliği taşımaktadır. Gelir testinizi yaptırmaz iseniz hasta haneye muayeneye gittiğiniz de yüklü faturalar ile karşılaşarak ne yapacağınızı şaşırıp kara kara düşünmek zorunda kalabilirsiniz. 2012 yılının başlarında bu testi yaptırmak herkese zorunlu tutuldu eğer yaptırmak yani gelir testi yapmak istemiyorsanız bunu ilgili makamlara dilekçe ile bildirmeniz gerekiyor. Aksi halde ceza durum ya da yüklü faturalar ile belirttiğimiz şekilde karşılaşabilirsiniz. Bu durumları yaşamamak için sizde gelir testinizi yaptırın. Gelir testi yaptırmak için aşağıda sıralayacağımız basamakları uygulamanız yeterlidir.

GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNLU MU?

Gelir testinizi nüfusa bağlı olduğunuz kaymakamlıktan yaptırabilirsiniz. Herhangi bir kaymakamlık sizin bu test talebinize cevap vermeyebilir. Nüfusa bağlı olduğunuz kaymakamlıktan gelir testi formunuzu alıp doldurun. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan bu formlar prim ödemelerinizi yapmadan maddi imkânlarınız yok ise ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmanızı sağlar. Ayrıca bunun yanı sıra ödemeniz gereken prim miktarları da bu formlar ile birlikte form sonucunda belirlenecektir.

Ne Zaman Gelir Testi Yaptırmalıyım?

Gelir testi yaptırmanın süresi var kaçırmayan yaptırın. Gelir testinizi yaptırmanıza gerek var mı sorusuna üst metinlerden cevap bulabilirsiniz. Gelir testi başvuru formunda aile de yaşayan kişi sayısı, sosyal güvenlik durumu, mesken durumunuz kira mı ya da ev sahibi misiniz, eğitim gören kişi sayısı, eğitim durumunuz, aylık net maaşınız, başvuru nedeniniz gibi sorular tarafınıza iletilmektedir. Tüm bunların soruların hepsine eksizsiz cevap vermeniz gerekmektedir.  Test 18 yaşından büyük olan her birey için geçerlidir. Fakat sigortalı kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi ve aile bireyleri testi yapmak zorunda değildir.

Gelir testinizi yaptırmaya gerek var mı öğrendiğimizi düşünüyorum. Eğer sigorta prim ödemeleriniz belirlensin ve bu doğrultu da yapayım diyorsanız, geliriniz yok ise maddi durumunuz düşük ise ücretsiz sağlık hizmetlerinden yaralanmak için evet, gelir testi yaptırmanıza gerek var. Ayrıca zorunlu tutulduğu için gelir testi tüm saydıklarımızı bir kenara atsak da yapmak şarttır. Gelir testiniz yaptırın ve yaptırmadıysanız fazla geç kalmayın.