Gelir testi kişilerin borçlarını dönem primlerini ve bununla alakalı bilgileri gösteren bir test olarak yorumlanabilmektedir. Prim borçları adı verilen kavram günümüzde son derece önemlidir. Zira birçok vatandaşa yüksek derecede prim borcu gelebilmektedir. Gelir testi yaptırmanız ve gelirinizin düşük çıkması halinde de prim borçlarının devlet tarafından ödeniyor oluşu da son derece önemli bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu kampanyaya göre hiç çalışmamış olan, sigortası olmayan ya da belirli bir maaş almayan kişilerin prim borçlarının ve sağlık sigortası kapsamında bu haklardan faydalanabileceği bir kampanya başlatan devlet, bu konuda son derece cömert davranmaktadır. Bu sebepten ötürü çok sayıda kişi bu hizmetten yararlamak amacıyla başvuru yapmakta ve bu sayede de devletin başlatmış olduğu bu hizmetten de gönül rahatlığıyla da faydalanabileceklerdir. Gelir testinden faydalanmak için ise öncelikle gelir testine başvurulması gerekmektedir. Gelir testine başvurulduktan sonra testten geçecek ve böylelikle de devletin sunmuş olduğu bu hizmetten faydalanabileceksiniz.

Gelir testi bulunduğunuz ildeki sosyal yardım ve dayanışma derneklerinden almakta olduğunuz formlarla kolayca anlaşılabilmektedir.

Bu formlar doldurulmakta ve daha sonra gerekli merciler incelenerek kişinin prim borçları almış olduğu gelir ve bunun gibi birçok işlem giderilebilmektedir. Gelir testinden sonra SGK primlerinizin sizin tarafınızdan mı yoksa devlet tarafından mı ödeneceğine dair bir belirleme yapılır. Buna göre kişiler kısa bir süre zarfı içerisinde de gelirlerini belirleyebilirler.

Gelir Testi Formu Doldurun

Gelir testinde sizinle alakalı 19 soru yer alır ve bu sorulara doğru yanıt vermeniz beklenir. Başvuru formunuz daha sonra çok detaylı bir şekilde inceleneceğinden ötürü formu doldururken dürüst olmanız büyük bir önem taşımaktadır. Formu doldurduktan sonra derneğe başvuru formunuzu verebilir ve sonuçların açıklanmasını da bu şekilde bekleyebilirsiniz.