Bankalardan para sıkıntısı çektiğimiz dönemlerde almış olduğumuz kredilerin kimi zaman ödemeleri konusunda büyük sıkıntılar yaşamakta olmamız nedeni ile söz konusu olan bu borçların avukatlara yansıması söz konusu olmaktadır. bu ve benzeri durumlardan mustarip olan kişiler avukatlık olan kredi borçları ile alakalı olarak ne yapacaklarını bilmemekte ve kredi borçlarını ödeyemedikleri zaman ne yapacaklarına dair çözüm olanakları bulamamaktadır.

Eğer bizim de bahsedildiği gibi bir sıkıntımız var ise söz konusu olan süreci adım adım incelemek oldukça faydalı olacaktır:

  1. İlk aşamada eğer borcumuzu üç ay üst üste ödemez isek bankalar bizimle irtibata geçmekte ve söz konusu olan borcumuzu ödememize dair bizi uyarmaktadır.
  2. Bazı bankalar bizimle iletişime geçtiği zaman söz konusu olan borcumuzu yapılandırma teklifinde bulunmakta olup bu durum bizim için oldukça faydalı olacağından kabul etmeliyiz. Hatta banka görevlisi bize kredi yapılandırma işlemini teklif etmese dahi bizzat kendimiz böyle bir durumdan yararlanmak istediğimizi belirtmeliyiz. Çünkü kredi yapılandırma işleminden sonra yani başlamış olan ve yepyeni ödeme seçenekleri ile bizim için kolaylıklar içeren bir kredi sürecine dahil olmamız bizim için çok iyi olacaktır.
  3. Söz konusu olan yapılandırma işleminden sonra borcumuzun taksitlerini yine üç ay üst üste ödemez isek bu sefer banka borcumuzu avukatlara vermek Aynı zamanda da adımızı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirmek sureti ile kara listeye ismimizin yazılmasına sebep olmaktadır.
  4. Eğer kredi borcumuz avukatlara verilir ise bu durumda bizimle muhatap olacak kişi banka yetkilisi değil avukatlar olacaktır ve icra sürecinin başlayacağına dair işlemlerin söz konusu olacağını belirteceklerdir.
  5. Hala ödememizi yapmadı isek bu durumda icra memurları evimize gelecek ve bankaya olan borcumuza karşılık olarak alınabilecek malları tespit ederek bir liste yapacak ve bu listeyi de parayı tahsil etmekle yükümlü olan avukatlara verecektir.
  6. Pek çok kişi bu aşamada evdeki eşyalarını kaybetmemek adına borcunu ödese de her şeye rağmen ödeme olanağı bulamayan kişilerin borçlarına karşılık olarak evlerine icra gelecektir.