Yeni yıl itibari ile maaşlardan kesilecek olan zorunlu bireysel emeklilik sigortası oldukça büyük faydaları gelmekte olup, kafalarda da pek çok soru işareti oluşturduğu da aşikâr olmaktadır. Bu konu ile alakalı olarak da en çok merak edilen şey ise zorunlu otomatik BES için maaşlardan ne kadar para kesileceğidir. Tüm çalışanlardan kesilecek olan bu tutar yüksek maaşlı kişiler için çok kullanışlı bir süreç olmakla birlikte, asgari ücret ya da ona yakın tutarlarda maaş alan kişiler için sıkıntılı bir süreç oluşturacak gibi görülmektedir. Bu sebeple maaşların ne kadar bir kesintiye tabii olacağı oldukça önemli bir bilgi olma özelliği taşımaktadır.

Bu konu ile alakalı olarak belirtilmesi gereken en önemli bilgiler şu şekilde olmaktadır:

  1. Bahsedilmekte olan bu kesintiler kamu ve özel sektör fark etmeksizin 45 yaş altı herkesi kapsamaktadır.
  2. Söz konusu olan kesintilerin yapılma süresi ise on yıl olarak tespit edilmiş olup, on yılın sonunda emekli maaşı alınmaya başlanacaktır.
  3. En çok merak edilmekte olan konu zorunlu bireysel emeklilik sürecinde maaşlardan ne kadar kesinti olacağıdır. 15
  • Asgari ücret alan kişilerden yapılacak olan zorunlu bireysel emeklilik sigortası kesintisi aylık olarak 49,4 Türk Lirası olarak belirlenmiş olup, maaşlar arttıkça bu tutar da artacaktır.
  • 2 bin Türk Lirası tutarında maaş alan kişilerden yapılacak olan zorunlu bireysel emeklilik sigortası kesintisi aylık olarak 60 Türk Lirası olarak belirlenmiş olup yıllık hesapla toplam 720 Türk Lirası kesinti olacak yine maaşlar arttıkça bu tutar da artacaktır.
  • 3 bin 500 Türk Lirası tutarında maaş alan kişilerden yapılacak olan zorunlu bireysel emeklilik sigortası kesintisi aylık olarak 105 Türk Lirası olarak belirlenmiş olup yıllık hesapla toplam bin 260 Türk Lirası kesinti olacaktır.
  • 5 bin ve 7 bin 500 Türk Lirası tutarında maaş alan kişilerden yapılacak olan zorunlu bireysel emeklilik sigortası kesintisi ise aylık olarak 150 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.