Bankalardan kredi notunuz yüzünden veya var olan borçlarınızdan dolayı kredi talepleriniz red kararı alabilir. Peki nakit ihtiyacınızı karşılamak için ne yapmalısın? Çoğu kişi bu durumda ise, son zamanlarda oldukça çoğalan tefecilerden senetle kredi almaktadır. Ama tefecilerden kredi almak pekte mantıklı değildir. Çünkü tefeciler verdikleri senetli borçlara uyguladıkları faiz oranları çok yüksektir. Bir de borçlarınızı ödeyemediğiniz taktirde daha da büyük bir borç batağının içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Nakit ihtiyacınızı daha risksiz ve daha mantıklı yollardan bulabilirsiniz. Özellikle istikrarlı yükselişiyle, bozdurduğunuz zamanda zarara uğramayacağınız altın alıp ve sonra satarak nakit ihtyacınızı karşılayabilirsiniz. Son düzenlemelerde kredi kartlarına taksitli altın alışı serbest bırakıldı. Ama en fazla 4 taksit imkanı ile alabilirsiniz. Sonuçta buda bizim nakit ihtiyacımızı karşılamakta güzel bir gelişme olabilir. Ya da düğün yapmak isteyenlerin altın alışlarındaki sıkıntılarını gidermekte. Çoğu kişiye 4 taksit imkanı az gelebilir. Bu nedenle kuyumculardan senetle altın alabilir. Çoğu kuyumcu altın satışlarını yükseltebilmek için senetle altın satışı yapmaktadır. Sizde 10 taksit imkanı ile senetle altın alabilir, taksitlerini 10 taksit imkanı ile ödeyebilirsiniz. Senetle altın satışında üzerine belirli bir komisyon koyulmaktadır. Yani o günkü kur hesabına göre hesaplanmaz.

Vadeli olduğu için ve kuyumcu zarara etmemek için üzerine komisyon koymaktadır. Bu komisyon miktarı, sizin aldığınız gram altın ve vadeye göre değişiklik göstermektedir. Vade ne kadar uzar ise, komisyon ücreti doğal olarak artmaktadır. Yani tamamen kendi bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

SENETLE ALTIN SATAN KUYUMCULAR

Senetle altın satan kuyumcuları bulmanız çok zor değildir. Hemen hemen tüm illerde bu sistemde çalışan kuyumcular mevcut. Size en yakın bir kuyumcudan yardım alabilirsiniz. Kendisi senetle altın satışı yapmıyorsa bile, mutlaka yapan bir kuyumcu biliyordur. Hatta internetten bile ilanı olan kuyumcular bulunmaktadır. İletişim bilgilerinden ulaşabilir daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.