Bankalardan kredi çekmek birçok kişinin ortak sorunu aslında. Bankaların kredi çeşitleri hakkında birçok kampanya yürüttüğü ve ürün yelpazelerini genişlettiği doğrudur. Ancak bu kredi imkanlarından yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor ve bu şartlar her geçen gün biraz daha zorlaşıyor.

Banka kredilerinin olumsuz sonuçlanmasının belli başlı nedenlerini aşağıda sizin için sıraladık. Kredi talebinde bulunmadan önce bu detayları bilmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz.

  • Bilgi veya belge eksikliği = Başvuru esnasında verilen bilgilerin ve belgelerin eksiksiz olduğuna emin olun.
  • Kredi skorunun yetersiz olması = Ödeme gücünüz ile kullanmak istediğiniz kredi tutarının uyumlu olması gerekir.
  • Geçmiş dönemlerde ödenmemiş kredi veya kredi kartı borcu = Kara listede olmamanız gerekir.
  • Sigorta primlerindeki düzensizlik

Bu başvuru red nedenlerinden birine engel olamıyor iseniz, kredi çekemezsiniz. Kredi çekemiyorum para lazım ne yapmalıyım? Acil nakde sıkıştığınızda tek yol bankalardan kredi kullanmak değil elbette ki. Alternatif yollarda mevcut. Size bu alternatifler hakkında detaylı bilgi vermek isteriz.

  • Finansman şirketleri ve danışmanlık şirketleri de bankalar gibi kredi verebiliyor. Ancak, talep edilen şartlar bankaların koşullarına göre biraz daha esnek. Bu firmalardan destek alarak kredi kullanabilirsiniz.
  • Bazı firmalar senet karşılığı ihtiyacınız olan parayı size temin edebiliyorlar. Talep ettiğiniz tutar karşılığında aylık olarak senet düzenleniyor. İhtiyacınızı senet karşılığı kredi kullanarak da karşılamanız mümkün.
  • Bazı telefon şirketleri de kredi kartından ödeme alarak size peşin para verebiliyor. Cihaz satın alıyormuş gibi bedeli kredi kartınıza taksitlendiriliyor. Ancak satışı yapılmıyor, size cihazın parasını teslim ediyor. Büyük tutarda talepler için olmasa da az miktarda acil nakde ihtiyacınız varsa kullanabileceğiniz yöntemler arasında yer alıyor.
  • Kuyumcular da taksit ile altın satar gibi kartınızdan işlem yaptırıyor ve yine aynı şekilde karttan geçilen parayı size peşin olarak veriyor. Ayın zamanda kuyumcularda senet ile para verebiliyor.
  • Tefecilerden de ihtiyacınız olan parayı temin edebilirsiniz. Güvenirlilik açısından bu yöntem fazla kullanılmasa da bu işi meslek haline getirmiş güvenilir tefecilere ulaşmak da mümkün.