Bankalar kredi vermeden önce müşterilerinden belirli bir teminat istemektedir. Bu teminatlar yapılan yeni düzenlemeler ile artık yerini kredi notuna bırakmıştır. Bu sayede bankalar artık kefil istememektedir. Kefil ile birlikte kredi veren bankalar halen bulunsa da bankaların yenilenen düzenlemeler ile birlikte artık kredi notuna göre kredi verdiği görülmektedir. Kredi notu bir kişinin bankalar ile olan geçmiş dönem ödemelerini ortaya koymaktadır. Bu sayede bankalar için bir veri ve belge ortaya çıkmaktadır.

Kefilsiz Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz olarak kredi veren bankalar taşıt kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi ve bayram kredisi verebilmektedir. Taşıt ve konut kredilerinde büyük ücretler söz konusu olduğu için bankalar teminat olarak alınan ürünün bir kısmına el koyabilmektedir. Bankaların kredi notlarını önemli olarak baz alması kişilerin ödeme gücünü ortaya koymasıdır. Bankalar kredi notu olmayan kişilere de bir banka hesabı açmaktadır. Bu sayede kredi notu aktif bir hale gelmektedir. Banka kredi notlarının genel olarak bu aşamada kullanılması kefilsiz kredi veren bankaları ve kredileri ortaya çıkarmıştır. Bankalar içerisinde kefilsiz olarak kredi veren bankalardan birisi Denizbank’tır.

Denizbank bu kredilerini herhangi bir kefil istemeden uygun faiz oranları ile birlikte vermektedir. Faiz oranları ile birlikte uygun bir şekilde kredi veren ve kefil istemeyen bankalardan birisi de Finansbank’tır.

Finansbank kredi veren bankalardan birisidir ve kefil istememektedir.

Yapı Kredi bankasında da kefil istenmeyen kredi ürünleri bulunmaktadır. Bununla birlikte TEB kredi ürünlerinde de kredi alabilmek mümkündür. İş Bankası da geleneksel kredilerin bazılarında kefil istememektedir.

ING Bank kredi ürünleri içersinde de hızlı bir şekilde kefilsiz kredi alınması mümkündür. Kefilsiz kredi işlemlerinin en önemli unsuru kredilerin hızlı bir şekilde alınabilmesidir. Bununla birlikte Fibabank, Akbank, Vakıfbank ve Halkbank da kefil olmadan kredi verebilmektedir. Kefilsiz olarak kredi veren bu bankalara başvuruda bulunabilmek için gerekli olan evrakların ve belgelerin sağlanması gerekmektedir. Sonraki aşamada da işlemler hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Böylece ani ihtiyaçlar için kredi alınması ve ödeme takviminin belirlenmesi mümkündür. Bankalar ile birlikte kefil ihtiyacı da ortadan kalkmaktadır.