Tüm bankalar sistemi gereği kredi verirken daha önceki aldığımız krediler ve kredi kartlarımıza yaptığımız ödemeleri de mutlaka dikkate alırlar. Eğer önceki ödemelerimiz düzensizse bankalardan kredi alma sürecimiz uzar ve hatta kredi taleplerimiz geri çevrilebilir. Bunun gibi durumlarla karşılaştığımız zaman banka haricindeki yerlerden kredi alma durumu ihtiyacı doğabilir.

Ne yazık ki bankalardaki sistemle nakit ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz legal başvuru merciileri yok denecek kadar azdır. Ancak farklı sistemlerde ihtiyacımızı giderebileceğimiz yerler söz konusudur.

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Bunları şu başlıklarda inceleyebiliriz:

  • Ev ve Gayrimenkul Satan Firmalar: Eğer ev veya gayrimenkul almak için krediye ihtiyacımız varsa bunun için bizzat inşaat firmalarına başvurabiliriz. Uygun faiz oranlarıyla alternatifler sunan firmalar haricinde faiz olmaksızın hizmet sunan firmalar da mevcuttur.
  • Taşıt Satan Firmalar: Söz konusu ihtiyaç taşıt ihtiyacı içinse, taşıt satışı yapan firmalar bu konuda yardım sağlamayı amaç edinmişlerdir. Yine bu ihtiyaçta da faizli veya faizsiz nakit ihtiyacını sağlayan teşebbüsler bulunmaktadır. İstediğimiz taşıta göre uygun hizmet alternatifleri sunulmaktadır.
  • KOSGEB Kredileri: nakit ihtiyacımızın temel sebebi iş kurmak veya iş yeri açmaksa bunun için en uygun başvuru yeri Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)’dır.

KOSGEB bir devlet kurumu olmakla birlikte yatırımcı ve girişimcileri destekleme, teşvik etme özelliği taşır. Kendi işinin kurmak isteyenlere KOSGEB faizsiz kredi ve hatta hibe dahi verebilmektedir.

  • Biriktirme ve yardım sandıkları: Bazı kurumlarda kurum çalışanlarının nakit ihtiyaçlarına cevap vermek üzere, kurum çalışanlarının aidat ödeyerek gerektiği zamanlarda kredi alabilecekleri biriktirme sandıkları vardır. Ancak bu birimlerden sadece söz konusu kurum çalışanları kredi alabilmektedir. Örneğin polislerin aidat ödeyerek dahil oldukları bir biriktirme ve yardım sandığı vardır ancak bu hizmet polislere mahsustur.