Kredi notu ve gelir belgesi son dönemlerde bankacılık ve finans alanında yer alan kişiler için çok sık duyulan ifadeler. Bankaların gelir belgesi ve kredi notunu çok önemsemesi nedeniyle artık tüketiciler de bu iki kavram hakkında düşünmeye ve araştırmaya zaman ayırmaktadır. Bankalar, bilindiği gibi müşterilerine kredi verirken birtakım kriterler uygularlar. Bu kriterler, kredi türüne, kampanya özelliğine ve diğer noktalara göre farklılık gösterebilir.

Gelir belgesi mi kredi notu mu daha önemli sorusuna gelince, kredi notunun da gelir belgesinin de önemli olduğu noktalar vardır. Şöyle ki bazı bankalar gelir belgesiz olarak kredi verebilmektedir. Bu özel kredi kampanyalarında geçerli olabilmektedir. Gelir belgesiz olarak kredi verebilmeleri durumunda bankalar, ağırlığı kredi notuna verebilir. Yani burada kredi notu yüksek olan kişiler gelir belgesiz kredi alabilir. Diğer yandan kredi notu çok yüksek olan ancak gelir belgesinde istenilen seviyede olmayan kişiler de gelir belgesi istenmeyen kredilerde daha şanslı olabilmektedir. Ancak kredi notu her zaman kalıcı olduğu için daha önemlidir.

Findeks tarafından uygulamaya konulan kredi notu, BDDK güvencesiyle birlikte bankalara kesinlikle taviz verilmeden uygulanması emredilen bir konudur. Kredi kartı kullanımı bile kredi notuna etki etmektedir. Bir kişinin bankalar ile olan ilişkilerinin özeti olan kredi notu, sadece bir tek hareketle de oluşmaz. Hem sayısal veriler ile oluşması hem de birçok unsurun bir araya gelerek meydana gelmesi nedeniyle çok güvenilir bir veridir.

Sadece bireysel bankacılık hizmetlerinde değil kurumsal bankacılık işlemlerinde de kredi notu dikkate alınmaktadır. Bankalar ile işlem yapan kişilerin gelir belgesi ile kredi notu arasında bir bağ kurması çok doğru değildir. Çünkü ikisi de ayrı bir yere sahiptir. Ancak kredi notu gelir belgesini etkilemez ancak gelir belgesi kredi notu üzerinde etki edebilir. Bu şu anlama gelmektedir.

Gelir belgesi 1000 TL’nin altında olan bir kişinin bankadan 10 bin TL’lik veya 20 bin TL’lik kredi alabilmesi için kredi notunun çok iyi olması gerekir. Aksi durumda ödemelerde zorlanılacağı için kredi almak çok düşük bir ihtimaldir.