Bankalardan kredi alamayan kişiler için bir diğer alternatif da tefeciler aracılığıyla nakit para almaktır. Tefeciler, senetle veya komisyonla kredi verebilmektedir. Bunun için ilk olarak bu kişiler ile bir ön görüşme yapmak gerekmektedir. Tefeciler, senetle veya komisyonla kredi vereceği zaman birtakım şartlar öne sürebilir. Ancak bu şartlar kredi notu gibi bankaların istedikleri veriler değildir.

Bazı tefeciler, senetle veya komisyonla kredi vereceği zaman kefil isteyebilir. Bu durum tamamen yapılan görüşme ile ilgilidir. Ayrıca alınacak olan nakit miktarının özelliği de önemlidir. Çok yüksek olan kredilerde bazı tefeciler kefil isteyebilmektedir.

Kefillerin imzası ile istenen nakit miktarı hemen alınabilir. Gün içerisinde nakit desteği sağladığı için tefeciler önemli bir para bulma noktasıdır. Acil nakit sorunlarının çözülmesinde  de önemli bir yere sahip olan tefeciler, senet haricinde komisyon üzerinden de kredi vererek çıkartılması zor olan kredilerin temin edilmesini sağlayabilir. Büyük şehirlerde birçok noktada bulunan bu kişi veya kurumlar ödeme planlarında ve diğer noktalarda esnek davranabilir.