Bankalardan kredi çekmek artık çok kolaydır. Bir yerde en az 6 ay çalışıyor olmanız ve kredi notunuzun yüksek olması yeterlidir. Kredi notunuz yüksek değil ise, yükseltebilmek için herhangi bir bankadan kredi kartı alıp, ödemelerini düzenli yapmanız gerekmektedir. Bu sayede kredi notunuz oluşmaya ve yükselmeye başlayacaktır.

Son düzenlemelere göre ihtiyaç kredilerini en fazla 48 ay vade ile çekebilirsiniz. Bu yüzden birçok kişi en ufak nakit ihtiyacı için bankalara koşmaktadır. Çünkü uzun vade sayesinde, az miktardaki ödemeleri ile  bütçesine zarar vermeden ihtiyacını karşılamaktadır.

Kredi başvurunuz için bankacılık sistemini kullanabilirsiniz. Tabi öncelikle hangi bankadan kredi çekeceğinizi araştırmalısınız. Çünkü bankaların şartları birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Özellikle faiz oranları. Bankacılık sistemi sayesinde istediğiniz miktarın aylık ödemelerini, faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Örneğin, 12.000 TL kredi kullanmak istiyorsunuz, %1.09 faiz oranları ile İNG Bankasın dan kredi kullanımınızda ve 48 ay vade ile aylık ödemeleriniz 338 TL ye gelmektedir. Ya da ayın kredisi kampanyasından yararlanarak %1.07 faiz oranlarını seçebilirsiniz. %1.18 faiz oranları ile Türkiye İş Bankası takip etmektedir. Yine 48 ay vade ile düşünürseniz aylık ödemelerinizde 346 TL olacaktır. Bu ödemeleriniz en fazla vade ile hesaplanmıştır.

Vadeyi daha düşük düşündüğünüz zaman faiz oranları da düşecektir. Ama aylık ödemeleriniz de artacaktır. Bunu bütçenize göre ayarlayabilirsiniz. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz bankanın WEB sitesinden TC kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, istediğiniz miktarı ve iletişim bilgilerinizi yazıp başvuruda bulunabilirsiniz. Birkaç dakika sonra, kredi başvuru sonucunuz size iletilmektedir. Eğer kredi başvurunuz onaylanırsa, sizi en yakın şubesine kimliğiniz ve gelir belgeniz ile davet edecektir. Sizde hazır olan kredinizi gidip kullanabilirsiniz.

Bankalardan kredi başvurunuz red kararı ile sonuçlanıyorsa, diğer alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin, kredi danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Kredi danışmanları anlaşmaları oldukları bankalar sayesinde, sizin düşük olan kredi notunuzdan veya var olan borçlarınızdan dolayı onaylanmayan kredilerinizi çok kolay bir şekilde onaylatabilirler. Tabi belirli bir komisyon karşılığında. Kredi danışmanlarına internet üzerinde biraz araştırma yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.