Günümüz şartlarında ev sahibi olmak çok önemli. Özellikle büyük şehirlerdeki kiralar aldı başını gidiyor. Normal bütçeye sahip bir çalışan iseniz hem kira ödemek hem de ailenizi geçindirmek fazlasıyla zor. Kira ödemek yerine ev sahibi olmak için bankaların sunduğu konut kredilerini kullanarak kendi evinizin kredisini ödemek daha mantıklı aslında. Unutmayın, kira boşa ödenen bir para. Eğer şartlarınız uygun ise, ev sahibi olabilmek için mümkün olduğu kadar şartları zorlamanızı tavsiye ediyoruz.

Sadece kirada oturanlar için değil, ev sahibi olanlar içinde yeni bir ev veya arsa satın almak geleceğe yatırım için çok önemli. Birikiminizi değerlendirmek için en ideal yatırım aracı diyebiliriz. Satın aldığınız evi kiraya vererek gelir bile sağlayabilirsiniz.

Hangi amaçla olursa olsun, ev veya arsa satın alım – satımlarınız için yasal olarak ödemeniz gereken belirli bir tutar vardır. Bu tutara tapu masrafları denir. Tapu masrafları hem alıcı hem satıcı tarafından ayrı ayrı ödenir. Ayrıca satışı yapılacak evin veya arsanın değerine göre değişiklik gösterir. Mesela, 20 yaşında bir binadan ev satın alırken ödenen tapu masrafı ile yeni bir binadan satın alınan evin tapu masrafı aynı değildir. Yeni binadan satın alınan dairenin değeri daha yüksek olduğu için tapu masrafları da aynı orantıda daha yüksek olacaktır.

Tapu masrafları 2017 yılında ne kadar? Tapu masraflarının oranı nedir? Satışlarda tapu masrafları kim tarafından ödenir?

2017 yılında Tapu ve Kadastro işlemlerinden alınacak bedelin oranı binde 20 olarak açıklandı. Bu bedel hem alıcı hem satıcı taraf için de geçerli. Yani emlak satışı esnasında hem alıcı binde 20 tapu masrafı öder hem de satıcı.

İsterseniz bu konuyu bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki bir ev satın alacaksınız ve evin değeri 300.000 YTL olarak belirlendi. Bu durumda evi satın alan kişi 6.000 YTL, evi satan kişi 6.000 YTL yani toplamında 12.000 YTL tapu masrafı ödemesi yapılması gerekli. Alıcı ve satıcı arasında anlaşma sağlanırsa 12.000 YTL’nin tamamı tek taraflı ödenebilir. Genelde bu bedel alıcı tarafından ödenir.