Bir ev sahibi olmayı herkes ister ve bununla ilgili hayaller kurar. Düzenli bir maaşımız yada gelirimiz olmasına rağmen geçim şartlarının zorluğu sebebiyle konut alabilmek için ilk etapta bütçemizden böyle toplu miktarlarda nakit para ayıramayız. Genellikle de konut alabilmek için aklımıza ilk gelen seçenek banka kredileridir. Bireysel konut kredilerinin bazı dönemlerde faizlerinin oldukça yüksek oranda olması geri ödeme noktasında bizi kararsızlığa itebilir. Ya da tam ev almaya karar verdiğiniz ve kredi başvurusunda bulunduğunuz dönem de kredi notunuz düşük olabilir ve konut kredisi başvurunuz banka tarafından red almış olabilir. Tabi bankadan alacağınız konut kredisi alacağınız evin sadece %70-%80 tutarlık kısmını karşılayacağı için peşinat için kullanabileceğiniz bir miktar toplu paranız da olmayabilir.

Senetle Daire Veren İnşaat Projeleri

Ülkemizde markalı projeler ve birçok inşaat firması bu yöndeki ihtiyaca binaen peşinatsız veya çok düşük peşinatlarla senetle konut satışları yapılmaktadır. Yeni konut almak isteyenlerde genellikle projeden veya topraktan ev satın almayı tercih ettikleri durumlarda senetle konut almaya başlamışlardır. Yada faizle konut sahibi olmayan bireylerde bu yolla konut sahibi olmayı tercih edebilmektedir.

Senetle Ev Veren Konut Projeleri

Senetle konut almak beraberinde ciddi riskler getirmektedir. Mağdur olmamak ve dolandırılmamak adına “senetle ev” alırken güvenilir bir proje ve inşaat firması tercih etmeniz oldukça önemlidir. Borcunuza karşılık yapılan senet ödemelerinize göre parça parça olmayacaktır, tüm borcunuzu kapsayan tek bir senet olacaktır. Bir dönem senet ödeme günlerinde ödemenizi yapıp daha sonra ödeme zorluğu içerisine düşerseniz borcunuz tüm tek senet üzerinden değerlendirileceği için diğer ödemelerinizi geri alamazsınız. Ayrıca inşaat firması konutu bitirmedi veya evi teslim etmiyorsa siz genede seneti ödememezlik yapamazsınız. Firma senet bedelini hukuki yollardan sizden alabilir. Bu tür riskleri ortadan kaldırmak için borcunuzun tümünü içeren bir senet imzalamak yerine ödeme dönemlerinizde her taksitiniz için senet hazırlanmasına dikkat etmelisiniz.

Senetle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnşaat firması sizden aldığı seneti kendi borcu için bir başka firmaya cirolayabilir, gene herhangi bir nedenle evinizi teslim alamama durumu ortaya çıksa bile seneti ödemek durumunda kalırsınız. Bu durumu ortadan kaldırmak için senetin alacaklının adına yazılması ve senetin arkasına “nama yazılıdır,ciro edilemez” yazılması gerekmektedir.

Projeden konut satışına olanak sağlayan 6502 sayılı tüketici kanununda buna olanak verilmektedir fakat bankalardan kredi teminatı,hak ediş, inşaatın tamamlanması sigortası gibi birçok teminatı müşterilerine bu garantileri vermeleri gerekmektedir. Birçok firma ne yazık ki sadece kredi kullanılması uygulamasına uymaktadır.En azından kredisi onaylanmamış projelerden senetle konut almamaya dikkat etmelisiniz.