Ne zaman ve hangi durumda acil paraya ihtiyaç duyacağımız önceden kestirebilmek mümkün olmamakla beraber öğrencilik zamanlarında yaşanmakta olan maddi sıkıntılar çözümü en zor problemlerden biri olmaktadır. Çünkü hali hazırda kayıtlı ve belgelenebilir bir geliri olmayan bu kişilerin bankalardan kredi alma gibi bir olanağı olmadığı için mevcut olan para sıkıntıları ile baş başa kalmaktadırlar. Ancak son zamanlarda bu duruma çözüm sunan ve öğrencilere gelir belgesiz ihtiyaç kredisi çıkartılır diyerek hizmet sunan yerlerin varlığından söz edilebilmektedir. Bu sayede bankaların talep ettiği en önemli şart olan gelir belgesi olmasa dahi kredi alabilmek mümkün olmaktadır.

Öğrencilik yılları hayatımızda en çok para sıkıntısı çektiğimiz dönemlerin başında gelmektedir. Bu aşamada mevcut ihtiyaçlarını gideremeyerek ya da sahip olduğu borçları ödeyemeyerek para bulmak zorunda kalan öğrenciler ne yazık ki belgeler ile sabit bir geliri olmadığı için bankalardan kredi alamamaktadır. Bu durumdan dolayı borçları ya da ihtiyaçları giderek artmakta olan öğrencilerin imdadına gelir belgesi olmadan da kredi çıkartan firmalar yetişmektedir.

Kredi danışmanlık firmaları bankacılık sektörüne hızlı bir giriş yapmakla beraber bankalar aracılığı ile hizmet alamayan kişilere de oldukça büyük kolaylıklar ve imkanlar sunmaktadır. BU firmaların vermekte olduğu gelir belgesiz  kredi çıkartma olanağı başta öğrenciler olmak üzere sabit ve belgelenebilir bir geliri olamayan kişiler için umut ışığı olmaktadır. Bu sebeple parasal sıkıntı çeken öğrenciler ve gelir belgesi sunamayan kişiler acil para ihtiyacı durumlarında adı geçen bu kredi danışmanlık firmalarına giderek çözüm bulabilirler.

Bahsi geçen hizmeti veren bu yerlerin işleyiş sistemleri anlatmamız gerekir ise ilk aşamada bankalar ile sıkı ilişkileri olan ve en birkaç tane anlaşmalı bankaları olan yerler olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple de şartları ne olursa olsun hemen hemen herkese kredi çıkartabilmektedirler. Söz konusu olan bu hizmetler karşılığında kazanç elde etme amacı ile çalışmakta olan kredi danışmanlık firmaları çıkardıkları her bir kredinin üzerinden belli oranlarda komisyonlar almakla beraber bu ödemeleri de senetlere bağlamaktadırlar.