Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?Bankalar toplu nakit ihtiyaçları olan müşterilerine belli kategorilerde kredi imkanı sağlamaktadır. Türkiye’de hizmet veren bankaların birçoğundan kredi alma imkanınız vardır. Bankalar müşterilerine kredi vermek için belli şartlar ararlar. Gelir belgesi, pirim dokümanı ve kredi notu bu şartlar arasında en önemli olanlarıdır. Bankalar sizlere ihtiyacınız ölçüsünde kredi imkanı sağlar. Kredinin verilme aşamasında sizden belli tutarlarda dosya masrafı alınır. Sizler geri ödemelerinizi yaparken belirlenmiş olan faiz oranına göre yaparsınız. Bu faiz oranı kişiden kişiye değil kategoriden kategoriye değişir. Aynı zamanda her bankada da farklı bir faiz oranı uygulanır.

Bankalar temelde 3 kategoride kredi çıkartmaktadır. Bunlar ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisidir. Hangi bankadan hangi konuda kredi alacağınızı belirledikten sonra gerekli belgeler ile banka şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.


Öneri: Maaş bordrosuz kredi


 

Bahsettiğimiz gibi, bankalardan kredi alabilmeniz için belli evraklar ve belgeler ile bankaya gitmeniz gerekir. Bu belgeler, nüfus cüzdanınızın fotokopisi veya kimlik yerine geçebilecek fotoğraflı resmi belgeniz, gelir belgeniz, ikametgah adresinizdir. Eğer konut veya taşıt kredisinden faydalanmak isterseniz, tapu ve ruhsat gibi belgelere de ihtiyaç duyarsınız.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Onaylanır?


Bilgi: Ön onaylı kredi nasıl alınır?


 

Başvuru işlemleriniz gerçekleştikten sonra bankalar sizi değerlendirmeye alır. Kredi notunuz ve geçmiş finansal işlemleriniz değerlendirilir. Bu işlem oldukça kısa sürmektedir. Eğer kredi notunuz yüksek ve güvenli müşteri grubundaysanız, hali hazırda birikmiş borçlarınız yoksa, krediniz aynı gün içinde onaylanır ve çıkartılır. Fakat kredi notunuz düşükse ve finansal işlemlerinizde sıkıntı varsa 3 güne kadar sürebilir. Konut kredileri içinse 1 haftalık bir süreçten söz edebiliriz. Çünkü ekspertiz raporu ve konut incelemesi yapılması gerekir. Ayrıca kredi notunuzdan dolayı riskli ya da az riskli müşteri grubunda yer alıyorsanız, banka sizden kefil isteyecektir. Bu sebeple hangi kategoride kredi alırsanız alın, normalden daha uzun sürecektir.

Kredilerinizin erken onaylanması için hem kredi alma yeterliliğine sahip olmalısınız hem de belgelerinizi eksiksiz şekilde yanınızda bulundurmalısınız. Aynı zamanda internet üzerinden ön onay alarak, yeterliliğinizi ölçebilirsiniz. Bu ölçüm %90 doğru sonuç verse de %10’luk dilim banka kararıdır.