Belirli bir hizmet yada ürün alımı neticesinde ilgili bedelin vadeli olarak ödenmesi hususunda yarar sağlayan ödeme aracına “çek”,alacaklı bireyin ilgili çek üzerinde yazılı bulunmakta olan vadeyi beklemeden toplam çek tutarını tahsil etmek istemesi üzerine yapılan işlemede çek kırdırma işlemi adı verilmektedir. İlgili çekin kırdırma işlemi yapılması sırasında çek tutarının %4 ile %7 si oranında komisyon kesilerek işlem sonuçlandırılmaktadır. Çek alacaklıları çekin vadesini beklemeden çeklerini tahsil ettirmek istediklerinde bu işi yapmakta olan faktoring kuruluşlarına başvurmaktadırlar. İlgili başvuru neticesinde şirketler işlem üzerinden alacakları komisyonları belirleyip çek sahibinin onayına sunduktan sonra onaylanması durumunda işlem gerçekleştirilmektedir.

İlgili işlem herhangi bir fatura karşılığında yapılmadıysa ve karşılığında faturasız çek alımı yapıldı ise ilgili çek kırma işlemi banka ve faktoring firması  tarafından yapılmamaktadır. Eğer faturasız olarak kırdırma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bu işi kanunsuz bir şekilde yapmakta olan tefecilere başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yasalarda meydana gelen cezai yaptırımlar neticesinde yasal yollar çerçevesinde faturalı olmayan çeklere hiç bir kuruluş tarafından kırdırma işlemi uygulanmamaktadır.

İlgili işlemi faturasız yaptırma talebinizi özellikle Ankara, Bursa, Antalya, Mersin, Girne, Kıbrıs, İstanbul, Tekirdağ,Edirne gibi şehirlerde bulunmakta olan şahıs ve kuruluşlara ulaşmanız mümkün olmaktadır. Bu şehirlerde faturasız çek kırdırma işleminin yoğun olarak yapılması ticaretin süreklilik sağlayarak yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde bu işi yasa dışı yollar ile yapmakta olan tefeciler oldukça fazla paralara sahip olduğu için ilgili çeki sizden teslim alarak size parasını ödüyor tabi bu işlem karşılığında sizden de belirli bir komisyon tahsil ediyorlar. Ancak bu gibi yasal olmayan yolların yanında yasal yol ile faturasız olarak çek kırma işlemini yapmakta olan Garanti bankası, Denizbank,ING bank,Vakıfbank gibi  bankalar bulunmaktaydı ancak 2013 yılında getirilen yeni yasa düzenlemesi neticesinde hiç bir banka kuruluşu artık faturalı yada faturasız herhangi bir çek kırdırma işlemini yapamamaktadır. Bu nedenle sadece özel şirketler  genellikle israil merkezli olarak faaliyet göstermekte olan  faktoring şirketleri tarafından yapılmaktadır.